O blogu


Prowincja od kuchni to miejsce, w którym się spotykamy - Ty i ja. 

To miejsce wymiany doświadczeń, miejsce autoprezentacji. Jeśli podoba Ci się jak piszę, chcesz wiedzieć więcej, interesuje Cię jakiś konkretny - kulinarno-kulturowy temat, chcesz mnie zaprosić do współpracy - napisz.

Jest to przestrzeń, w której zamierzam dzielić się moimi obserwacjami na temat życia na prowincji. Projekt ten jest połączeniem obserwacji etnograficznej, historycznej i kulinarnej z dodatkiem osobistych doświadczeń. Chodzę, oglądam, rozmawiam z ludźmi, smakuję, wącham, dotykam, a czasami także „bywam”. Jednym słowem praktykuję Prowincję. Będę zdawać relacje, coby mi nie uciekło. Bo to ciekawe, uczące pokory doświadczenie! Nie trzeba jechać na Triobrandy, by znaleźć się w innej galaktyce…


Prowincja od kuchni to opowieści o okruchach życia, o smakach prowincji, ale i o ludziach, miejscach i wydarzeniach, którym przyglądam się z zaciekawieniem.Wszystko co zaskakuje, zadziwia, nieustannie fascynuje, frapuje, ale także to co irytuje, zawstydza, obrzydza… ma tutaj swoje miejsce. Z założenia chodzi o odczarowanie prowincji jako takiej, ale także o wgląd w prowincję – tą metaforyczną. Bo prowincja ma wiele twarzy i odcieni.

Podmoście by Sofja Dzemidovich


Moją opowieść kieruję do tych, którym marzy się Prowincja. Do ludolubów, regionalistów, romantyków, wizjonerów, ale i do etnologów i pasjonatów,  wrażliwców i krytykantów. Do kobiet i mężczyzn, do starych i młodych. Do tych, którzy pamiętają wieś sprzed dziesiątków lat i tych, którzy wsi nie znają, ale ją sobie wyobrażają.


Zapraszam do lektury osoby, które przeniosły się z miasta na wieś oraz tych, którzy mają taki zamiar.

Zachęcam do komentowania, dyskusji, dzielenia się prowincjonalnymi pomysłami i wrażeniami.

9 komentarzy:

 1. Czy będziesz zamieszczać także przepisy? Blog zapowiada się fajnie. Tak sielsko tutaj. Lubię takie klimaty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na blogu w większości zamieszczam przepisy. Zapraszam do czytania :) Pozdrawiam

   Usuń
 2. Ja obecnie mieszkam w mieście. Ale kiedyś kto wie, może i znajdę taki domek z ogródkiem. Będzie spokój, przestrzeń. Najbardziej to marzę o dużej kuchni. Odpowiednio bym ją wyposażyła https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/sztucce , przyrządzałabym pyszne dania i zapraszała znajomych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak ktoś decyduje się na zakup takiego domu kwestia czy buduje się nowy, czy kupuje już starszy. Jeśli do drugie i dom do remontu na przykład to wszystkie instalacje trzeba przejrzeć. Gorzej jak się wszystko wyremontuje a potem problem z kanalizacją się pojawi. Nawet lepiej wtedy samemu nie ruszać tylko fachowców wezwać https://www.stankan.pl/udraznianie-rur-kanalizacyjnych/ , bo samemu to można jeszcze pogorszyć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ładny domek i z ogródkiem :) A co do wyposażenia o czym mowa wyżej to jasne że trzeba być przygotowanym na wszystko , a zwłaszcza na gości, nie może zabraknąć porządnych garnków https://www.oleole.pl/garnki,_la-bonita.bhtml oraz zastawy żeby móc podać smaczny obiadek, np. rosołek w niedziele :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Istotną rolę odgrywają także dodatki,nie może ich zabraknąć w żadnym domu. Jeśli chodzi o dywany o nowoczesnym wzornictwie to można znaleźć na https://dywanowy24.pl/ksztalt/dywany-owalne/ . Ja sobie planuję właśnie zamówić owalny egzemplarz który idealnie będzie pasować do mojego salonu

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń